Profilaktyka cd. 2. – czyli odrobaczenia psa i kota w pigułce

Profilaktyka cd.2. – czyli odrobaczenia psa i kota w pigułce

 

Pasożyty wewnętrzne takie jak nicienie, tasiemce lub pierwotniaki są jednym z częstszych wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Ze względu na bardzo łatwe zarażenie się psa lub kota tymi pasożytami zalecana jest stosowana profilaktyka  w tym kierunku.

PIES

Pierwsze odrobaczenie powinno zacząć się od 2 tygodnia życia i być powtarzane co 2 tygodnie do czasu odsadzenia. Następnie szczenię odrobaczamy co miesiąc, aż do ukończenia 6 miesiąca życia. Po tym czasie zalecane jest odrobaczanie od 4 do 12 razy w roku w zależności czy pies ma skłonności do zjadania rzeczy znalezionych na spacerze lub kału innych zwierząt, czy jest karmiony surowym mięsem lub wychodzi bez nadzoru opiekuna.

Alternatywą jest badanie kału zwierzęcia ( próbka zbiorcza pobierana z 3 dni) w celu wykrycia danego pasożyta oraz wdrożenie celowanego leczenia. Trzeba również pamiętać, że profilaktyczne odrobaczenie nie działa na wszystkie rodzaje pasożytów np. pierwotniaki, dlatego zalecane jest co pewien okres badanie kału.

KOT

Kocięta pierwsze odrobaczenie powinny przejść w 3 tygodniu życia, a następnie co 2 tygodnie do czasu odsadzenia. Kolejne odrobaczania powinny odbywać się co miesiąc do ukończenia 6 miesiąca życia. Koty przebywające tylko w domu  odrobaczamy 1-2 x w roku przeciwko nicieniom lub badamy kał. Koty wychodzące natomiast odrobaczamy lub badamy kał przynajmniej 4 x do roku przeciwko nicieniom oraz tasiemcom.

Autor: lek. wet. Karolina Szlachta

 

ŹRÓDŁA:

1) 2024 guidelines for the vaccination of dogs  and cats – compiled by the Vaccination Guidelines  Group (VGG) of the World Small Animal Veterinary Association (WSAVA)

2) ESSCAP.org